Merino vlna

Merino vlna velký trend nejen jako náhrada klasického funkčního prádla. Pokud jste rádi aktivní, rozhodně čtěte dál.

Tento materiál oproti klasické vlně nekouše, je prodišný, zároveň savý a to nejlepší? Když se zpotíte nemusíte se bát žádného zápachu. Nevěříte? Vyzkoušejte!

Jak se merino vlna získává?

Merino vlna je nejkvalitnější typ vlny z novozélanského plemene ovcí s názvem merino.

S roustoucí oblibou merino vlny začaly tento materiál používat i velké fast fashion značky. Pokud vám však na přírodě opravdu záleží, dejte si pozor, aby materiál měl tzv. Mulesing-free certifikaci (nebo certifikát GOTS, který se udílí pouze mulesing-free chovům).

Co je tedy ten mulesing? Mulesing je výhradou australských farmářů a Austrálie samotné, která je jedním z největších dodavatelů ovčí vlny. Jedná se o zákrok (většinou bez umrtvení), při kterém je ovci amputován ocas a obřezána kůže okolo konečníku. John WH Mules zjistil, že po tomto zákroku na zjizvené kůži ovci už neroste vlna. Vznikla tak domněnka, že obřezání sníží riziko napadení flystrike, která může být pro ovce smrtelná. K prevenci může docházet humánnějšími způsoby jako je pravidelná hygiena a stříhání vlny v oblasti konečníku, používání insekticidů nebo přírodních olejů, které odpuzují mouchy.

Jak se ujistit, že tuto praktiku nepodporuji?

Všechny vlněné materiály, které používáme jsou mulesing-free a mají GOTS certifikát. Byli bychom rádi, kdyby se s ovcemi zacházelo ohleduplně, jsou to přeci krásná zvířata, co nám dávají tak cenný materiál! 

Jaký je váš názor? Věděli jste o této praktice?