Jak to vše začalo?

Zajímá vás, jaké myšlenky stály za zrodem TAUPE? Pokud ano, čtěte dále.

Z různých zdrojů si už několik let postupně uvědomuji, že náš konzumní přístup k  módě, k vytváření vlastního stylu a šatníku opravdu není dlouhodobě udržitelný.

Začala jsem se o toto téma více zajímat. Jak vlastně funguje módní průmysl? Kdo a za jakých podmínek oblečení vyrábí? Opravdu velké řetězce všechno oblečení prodají, když neustále chrlí nové a nové kolekce? Kladla jsem si spoustu otázek. Pojďme se společně na některé z nich podívat detailněji.

Zásadní otázky ohledně tématu móda a udržitelnost

Slyšeli jste už výrok, že ” oblečení je v dnešní době tak levné, protože jeho cenu za nás už zaplatil někdo jiný”? Bohužel to je smutná pravda. V 90. letech přenesl celý západní svět továrny oděvního průmyslu do rozvojových zemích. Zde pracují dělníci za mizerný plat (dle statistik 5x nižší než jaký potřebují k důstojnému životu), bez přestávek za hrozných, mnohokrát i životu nebezpečných podmínek. Věděli jste, že 60 % lidí pracujících v globálním módním průmyslu tvoří děti do 18 let? Dětská práce je jedním z hlavních problémů rychlé módy. Debatu o pracovních podmínkách v tomto odvětví odstartovaly události v  textilní továrně Rana Plaza v Bangladéši. V roce 2013 došlo k tragédii, kdy zde vlivem nedostatečně zajištěné bezpečnosti práce uhořelo 1129 pracovníků. Toto není ani zdaleka jediná a poslední událost tohoto druhu. Na nátlak médií se velké firmy z této oblasti na čas stáhli, nyní se již zde bohužel vyrábí dál. 80 % pracovníků v tomto průmyslu tvoří ženy, toto je tedy cena, kterou ony za nás platí. A co cena, jakou platí naše životní prostředí?

Módní průmysl ročně spotřebuje 1,5 bilionu ( 1 500 000 000 000) litrů vody. V našich oceánech každoročně skončí 19 000 tun textilních mikroplastových vláken. Každou sekundu je vyhozen/spálen ekvivalent jednoho popelářského vozu s textilem. Statistiky módního průmyslu také ukazují, že 10% celosvětových emisí uhlíku pochází z módního průmyslu. Tato fakta o rychlé módě jsou jistým indikátorem problémů, které módní průmysl způsobuje všude kolem.

Když bychom pominuli lidská práva a životní prostředí, víte jaké další negativní vlivy má fast fashion konkrétně na vás? K výrobě jednoho kg textilu je zapotřebí 1 kg chemikálií (některé z běžně používaných chemikálií jsou nebezpečných). Fakta o rychlé módě naznačují, že  chemikálie používané na běžnou bavlnu mohou mít na svědomí úmrtí (v souvislosti s rakovinou nebo nedonošení dítěte) až 20 000 lidí každý rok. Také kontakt kůže s formaldehydem používaným k prevenci plísní a mačkání látek v důsledku nadměrné spotřeby oděvů může způsobit závažné alergické reakce.

Jak naložit s novými informacemi?

Když chcete něco změnit, vždy je nejlepší začít u sebe. Po všech těchto zjištěních jsem si uvědomila, že musím své “bezohledné” nákupy zredukovat a nastavit si k módě zcela nový přístup.

Móda byla vždy můj velký koníček. Před několika lety byl můj přístup spíše maniacký. Nakupovala jsem kvantitu nikoliv kvalitu. Vždy jsem si určila maximální částku a za ni se snažila pořídit, co nejvíce kusů. Příšerný přístup.

Jak jsem změnila svůj přístup?

Kroky pro zdravější šatník

Ceny fast fashion módy jsou nyní tak nízké, že nejsme vůbec omezeni a většinou nakupujeme jak zběsilí. Vysledkem je přeplněný šatník, do kterého když se podíváte, tak stejně pronesete ” To protože ty nadčasové kvalitnější kousky se naprosto ztratí v záplavě ostatních “hadrů”Nemám co na sebe”

Pojďme se společně podívat na váš šatník.

1) Nechte si jen to, co vám dělá radost

V první fázi doporučuji metodu KONMARI (Marie Kondo – kniha Zázračný úklid). Všechno oblečení vyndejte na postel a postupně berte jeden kus po druhém a ptejte se, jestli vám přináší radost (v originále “Does it spark joy?”). Tento postup je opačný, než jakým jsem běžně třídila svůj šatník, když jsem z něj jen vytahovala věci, co mi již nevyhovují. Podle Marie Kondo bylo moje třídění o dost efktivnější.

2) Hledejte vzorce

Pořádně si prohlédněte oblečení, které vám zůstalo. Opakují se zde některé barvy, stříhy, materiály? Přesně tohle bude základ, na kterém svůj nový šatník s dlouhou životností vystavíte. Pokud některé kousky už dosluhují, zkuste e poohlédnout, zda některá lokální značka nenabízí jeho kvalitnější verzi. Rozhodně vše nenahrazujte hned, to by bylo opravdu finančně náročné. Ale kousek po kousku, rok po roce váš šatník bude růst (v kvalitě nikoli v kvantitě) společně s vámi.

3) Každý nákup dobře promyslete

Nedělejte impulsivní nákupy, protože se téměř nikdy nevyplatí. Většina z nich zůstanou nadobro v hlubinách skříně a do světa se nikdy nepodívají. Vždy když si něco vyhlídnete, přidejte si to na svůj wish list (seznam přání) a pokud vám to za několik dní, týdnů bude stále dávat smysl, tak si kousek pořiďte. S takovýmto seznamem nikdy nešlápnete vedle, když se například budete chtít odměnit, tak vždy víte, kam sáhnout.

 

Tak co myslíte? Inspiroval vás tento článek k zamyšlení nad svým šatníkem? Nebo již k módě přistupujete zodpovědně delší dobu?

“Buy what you believe in”

 Unknown