Funkční šatník

Přemýšlíte někdy nad svým šatníkem jako nad celkem, ve kterém by měly všechny části být vzájemně propojeny? Pojďme se společně podívat na koncept “Capsule Wardrobe”.  

Perfektně sladěný, naplánovaný šatník

Označení Capsule Wardrobe a celá jeho myšlenka byla použita již ve 40. letech 20. století.  Pojem  označuje malý kompaktní šatník. Tedy soubor označoval malou sbírku oděvů určených ke společnému nošení, které ladily barvami i střihy. Koncept v 70. letech proslavila americká podnikatelka Susie Faux se svým butikem West Ward Wardrobe a také knihou s názvem “Wardrobe – develop your style and confidence”. 

 Koncept podle Susie Faux odkazoval na kolekci základních kousků oblečení, které by nikdy nevyšly z módy, a proto by se daly nosit více sezón. Cílem bylo aktualizovat tuto kolekci každý rok o sezónní kousky tak, aby vznikl kompaktní šatník, který bude možné nosit na všechny příležitosti, aniž byste museli kupovat mnoho kusů oblečení. 

Podle Susir Faux by ženský Capsule wardrobe (někdy do čestiny překládaný jako “kapesní šatník”) měl obsahovat alespoň 2 páry kalhot, šaty nebo sukni, sako, kabát, úplet, 2 páry bot a 2 kabelky. 

 

V roce 2014 koncept Capsule Wardrobe znovu objevila americká blogerka Caroline Joy. Na jejím blogu Un-fancy (https://www.un-fancy.com/about/) najdete mnoho skvělých tipů a mimo jiné i časovou osu vývoje jejího šatníku. 

Abychom nezapomněli, Capsule Wardrobe si nevytvoříte ze dne na den. Jde o dlouhodobý proces, během kterého se ke svému vysněnému šatníku pomalu přibližujete. 

Jak na to?

Jak začít budovat vlastní Capsule Wardrobe?

Vyberte barevné schéma

Troufáme si říct, že barevná paleta je nejdůležitějším krokem k nadčasovému šatníku.

Rozhodně ale nemusíte zůstat u základních barev jako je černá, bílá, béžová, šedá nebo námořnická. Vycházet můžete z teorie barev, která dělí 12 základních barev na teplé a studené.

Začněte tím, že si vyberete 2 základní barvy, ve kterých budou položky jako kalhoty, kabelky nebo kabáty.

Dále vyberte 3 neutrální barvy, kterými základní barvy doplníte.  Budou to barvy budoucích triček, topů a svetrů.

V posledním kroku si vyberte 2 výraznější doplňkové barvy.  V těchto barvách budete hledat topy, šaty nebo drobnější doplňky.

Jakmile budete mít vytvořeno barevné schéma, všechny položky v šatníku by měly být lehce vzájemně kombinovatelné, protože barva kusů se vždy navzájem doplňuje.

Zvažte tvar svého těla

Některé střihy oblečení jsou lichotivější než jiné. Vždy se snažte o rovnováhu mezi proporcemi horní a spodní části postavy. Často se například doporučuje, aby ženy s širšími boky nosily balónové rukávy, protože ramena vypadají širší a úměrnější bokům. Nebo naopak, aby ženy s výraznějším poprsím volily zajímavé a výrazné kalhoty nebo sukně. Pokud vybrané oblečení lichotí vaší postavě, určitě se k němu budete rádi vracet, protože se v něm budete cítit skvěle. Takový kousek se pak stane pevným základem šatníku.

Zvažte svoji pleť

Stejně jako u střihů oblečení jsou některé barvy lichotivější odstínu pleti než jiné. Nejčastější je rozdělení podle typu pleti do 4 kategorií podle ročních období.

  • jarní typ (světlá pleť, světlé vlasy, modré nebo zelené oči ) – doporučuje se vyhnout se černé barvě a volit spíše světlé barvy oblečení
  • letní typ (světlá až olivová pleť světlé až tmavě hnědé vlasy, všechny barvy očí) – zde se doporučuje vyhnout se výrazným barvám a držet se neutrálních tónů
  • podzimní typ (světlá i tmavší pleť s pihami, zrzavé vlasy) – tady se jednoznačně doporučuje zařadit do šatníku barvy jako jsou khaki, hnědá, hořčicově žlůtá a tóny oranžové
  • zimní typ (světlá až velmi světlá pleť, tmavé vlasy, šedomodré oči) – tomuto typu oběcně skvěle sednou odstíny modré a stříbrné doplňky

Vybírejte klasické tvary a vzory

Zatímco některé střihy a vzory oděvů přicházejí a vycházejí z módy, jiné jsou považovány za „klasické“, protože se zkrátka neokoukají. Výběr klasických střihů je v konceptu Capsule wardrobe velmi důležitý, protože jen klasické kousky mají potenciál, že ve vašem šatníku vydrží dlouhé roky. 

Otázka na závěr: pokud by všichni aplikovali systém Capsule wardrobe, nebude to příliš jednotvárné a nudné? Budeme na ulicích pořád vídat zajímavé outfity?

Rozhodně!

Příklady Capsule Wardobe v různých stylech

Pokud bystě chtěli ještě více inspirace zkuste si heslo “capsule wardrobe” vyhledat na Pinterestu nebo na YOUTUBE. Obsahu na toto téma najdete spoustu. Nebo nám rovnou napiště na info@taupe.cz a my vám rádi poskytneme další info.

Doufáme, že jsme vás inspirovali se nad šatníkem zamyslet jakon nad celkem, ve kterém všechny jeho části perfektně spolupracují.

“Today is a good day to quit fast fashion.”