Proč kontrolovat cedulku se složením?

Pečlivým výběrem materiálů našeho oblečení můžeme přispět k velké změně celého módního průmyslu.  Můžeme zlepšit stav  životního prostředí, ale také podmínky dělníků v továrně a dokonce i naše zdraví.
Pokud by si více lidí zvolilo etické látky, byla by menší poptávka po škodlivých látkách, jejichž výroba ročně vypouští značné množství skleníkových plynů. To by mělo za následek například zmírnění globálního oteplování.
Organické tkaniny, jako je organická bavlna, snižují spotřebu vody o 91%. To je obrovský rozdíl vzhledem k tomu, že voda je v mnoha částech světa stále omezeným zdrojem.

Jaké materiály jsou ty "udržitelnější"?

Rozhodně se nebojte sáhnout po těchto materiálech:

Len

BIO bavlna

Merino vlna 

Lyocell TENCEL

Bambus

Zkuste se vyhnout materiálům:

Klasická bavlna

 Polyester

Viskóza

Modal

Konvenční vlna a kůže (bez certifikací)

Jaké materiály používáme?

Merino vlna

Velký trend nejen jako náhrada klasického funkčního prádla. Pokud jste rádi aktivní, rozhodně čtěte dál. Merino vlna je nejkvalitnější typ vlny z novozélanského plemene ovcí s názvem merino.
Tento materiál oproti klasické vlně nekouše, je prodišný, zároveň savý. A to nejlepší? Když se zpotíte nemusíte se bát žádného zápachu. Nevěříte? Vyzkoušejte! 
S roustoucí oblibou merino vlny začaly tento materiál používat i velké fast fashion značky. Pokud vám však na přírodě opravdu záleží, dejte si pozor, aby materiál měl tzv. Mulesing-free certifikaci (nebo certifikát GOTS, který se udílí pouze mulesing-free chovům).
Co je tedy ten mulesing? Mulesing je výhradou australských farmářů a Austrálie samotné, která je jedním z největších dodavatelů ovčí vlny. Jedná se o zákrok (většinou bez umrtvení), při kterém je ovci amputován ocas a obřezána kůže okolo konečníku. John WH Mules zjistil, že po tomto zákroku na zjizvené kůži ovci už neroste vlna. Vznikla tak domněnka, že obřezání sníží riziko napadení flystrike, která může být pro ovce smrtelná. K prevenci může docházet humánnějšími způsoby jako je pravidelná hygiena a stříhání vlny v oblasti konečníku, používání insekticidů nebo přírodních olejů, které odpuzují mouchy.
Všechny vlněné materiály, které používáme jsou mulesing-free a mají GOTS certifikát. Byli bychom rádi, kdyby se s ovcemi zacházelo ohleduplně, jsou to přeci krásná zvířata, co nám dávají tak cenný materiál! 

BIO bavlna

Tradiční bavlna vyžaduje extrémně vysoké množství vody a chemikálií. Lepší alternativou k tradiční bavlně je organická bavlna.
Organická bavlna se sklízí bez toxických pesticidů, syntetických hnojiv nebo geneticky modifikovaných semen. Značky kterým záleží na udržitelnější spotřebě vyrábí své předměty pomocí organické bavlny s certifikací GOTS. Taková bavlna byla sledována od začátku do konce a je vysoce regulovaná.
Organická bavlna je také mnohem příjemnější na kůži díky menšímu poškození vlákna chemickými látkami ve výrobním procesu.

Přírodně rostlá BIO bavlna 

Další ze zázraků přírody. Jde o bavlnu, která nemusí být dobarvována, ale její barva je dána odrůdou a složením půdy. V naší nabídce najdete tři barvy – hnědou, přírodní krémovou a zelenou. V přírodní krémové můžete ještě nalézt malinké kousky rostliny. Zelená barva je opravdový unikát a je velmi náročná na pěstování. 

Bambus

Výhodou volně rostoucího divokého bambusu je, že není chemicky ošetřován. Bambus je přírozeně antiseptický. Oděvy z něho jsou antialergické, prodyšné, vhodné i pro citlivou pokožku . Další přirozenou vlstností bambusu je antibakteriálnost, díky které oblečení dobře odolává bakteriím a má schopnost neutralizovat zápach (pot). Oblečení z bambusu je velmi dobře savé (saje až čtyřikrát více než bavlna). Kousky z bambusového úpletu v teplém počasí dokážou snížit teplotu až o 3 stupně více než bavlna, proto je materiál ideální pro horké letní dny, ale i pod hřejivý svetr.  Bambus také pohltí až 90% UV záření. 

 Je jedním z nejudržitelnějších zdrojů. Roste velmi rychle a snadno. Nepotřebuje pesticidy ani hnojiva.  Po sklizni jej není nutné znovu vysazovat, protože z kořenů rostou nové klíčky.

Lyocell TENCEL®

TENCEL® je lehká celulózová tkanina, která se vytváří rozpuštěním buničiny. Tencel v poslední době stále více roste na popularitě. Předpokládá se, že absorbuje o 50% více vlhkosti  než bavlna.  Lyocell také celkově vyžaduje méně energie a vody na výrobu.
Chemikálie používané k výrobě Tencelu jsou zpracovávány v uzavřeném systému, čímž se snižuje nebezpečný odpad.

Len

Len je přírodní vlákno, které vyrábí z rostliny lnu setého. Materiál vyžaduje ve srovnání s bavlnou nebo polyesterem značné nízké množství zdrojů, jako je voda, energie, pesticidy, insekticidy a hnojiva.
Krása lnu spočívá v tom, že může růst v chudé půdě, která se nepoužívá k výrobě potravin. V některých případech může dokonce sanovat znečištěnou půdu. Len také absorbuje vysokou hladinu uhlíku, a proto místo znečištění čistí vzduch.

 

Směsi materiálů

Samožřejmě ne vždy je možné (a také praktické) použití materiálu ve 100 % podílu. Především u úpletů je téměř vždy nutné přidat malé procento materiálu lycra a dalších pro zajištění pružnosti látky. Není to však vždy nutné – důkazem jsou naše pružná 100 % merino trička a nebo tepláková souprava ze 100 % organické bavlny.

Pokud hledáte kompromis mezi cenou a kvalitou, vždy si vybírejte kousky s alespoň 70 – 80 % podílem kvalitního materiálu. 

Závěrem radíme, abystě složení kousků ve vašem šatníku přikládali důležitost. Nákup nového oděvu si vždy pořádně rozmyslete a sahejte raději po kvalitě než kvantitě. Neskladujte nekvalitní nenošené oblečení. Vám i vašemu šatníku se uleví, když budete mít prostor se nadechnout. 

“Ethics + aesthetics = sustainable fashion”